null

Úvodné foto: Štart žien na 68. šampionáte Slovenskej republiky v cezpoľnom behu | Foto: Milan Ďuroch

68. šampionát Slovenskej republiky v cezpoľnom behu prvýkrát v Krupine

Krupina sa zaradila na atletickú mapu Slovenska aj vďaka organizovaniu jedných z najvýznamnejších pretekov v tomto roku. Kedy sa zrodila myšlienka organizovať v Krupine M-SR v cezpoľnom behu?

Kalendár súťaží plánuje Slovenský atletický zväz už rok dopredu. Podávajú sa žiadosti na SAZ a výberová komisia rozhodne komu pridelí jednotlivé preteky. Krupina nedisponuje moderným (tartanovým) atletickým oválom, takže sme mohli ašpirovať “iba” na také preteky, ako sú majstrovstvá SR v cezpoľnom behu.


Pretek sa konal na mestskom štadióne v Krupine. | Foto: Milan Ďuroch

Čo vás k tomu viedlo a aká je vaša motivácia?

Od vzniku Atletického klubu Krupina sa snažíme pracovať s mládežou a viesť ich k pravidelnému športovaniu. S tým je spojená istým spôsobom aj výchova, upevňovanie vôľových vlastností, disciplína, zodpovednosť, atď. Každoročne organizujeme na lokálnej úrovni športový deň Rozbehajme Krupinu a v tomto roku sme participovali aj na organizácii 39. ročníka Dudinskej 50. Keďže máme skúsenosti a v klube disponujeme schopnými a erudovanými trénermi, rozhodcami a aktívnymi športovými priaznivcami, rozhodli sme sa priblížiť našej verejnosti aj atletiku tej najvyššej úrovne. Chceli sme, aby sa naša mládež mohla predstaviť pred domácim publikom, ktoré by ich mohlo vyhecovať k lepším výsledkom a motivovať ich k ďalšiemu napredovaniu.


Foto: Milan Ďuroch

Napokon sa, ale mládežnícke kategórie na M-SR zrušili.

Áno, bohužiaľ, situácia a protiepidemiologické opatrenia si vyžadovali zorganizovať majstrovstvá v oklieštenom formáte, bez mládežníckych kategórií. Pôvodný novembrový termín sa presúval v očakávaní zlepšenia epidemiologickej situácie a s tým súvisiacich opatrení. Napokon 5. 12. 2020 sme predsa len majstrovstvá usporiadali, a to za prísnych protiepidemiologických opatrení. Všetci účastníci museli podstúpiť testovanie antigénovými testami na Covid 19 a až s negatívnym výsledkom mali povolený vstup na štadión. Vzhľadom na to, že sme museli preteky usporiadať bez divákov, tak sme celé majstrovstvá odvysielali cez livestream na internete a aspoň takto priblížili atmosféru a priebeh šampionátu všetkým priaznivcom atletiky nielen v Krupine, ale na celom Slovensku.


Testovaní boli všetci účastníci - pretekári aj obslužný personál | Foto: Milan Ďuroch

Boli aj pozitívne prípady?

Nie, všetci mali negatívny test na Covid 19.


Foto: Milan Ďuroch

Aké kategórie napokon štartovali?

Súťažilo sa v juniorskej a seniorskej kategórii, pričom dospelí mali iba súťaž vytrvalcov. Na minuloročný národný šampionát v Betliari sa prihlásilo takmer 400 bežcov, v Krupine sme vzhľadom na obmedzenia mali len 82.


Pretekov sa zúčastnil aj krupinský rodák Peter Ďurica, ktorý skončil na 2. mieste. | Foto: Milan Ďuroch

V Krupine sa teda sústredila celá Slovenská bežecká elita?

Dá sa povedať, že väčšina. Najvýraznejšie chýbal obhajca zlata Tibor Sahajda (na svojom konte má 15 zlatých z M-SR na rôznych bežeckých tratiach), ale tiež Jozef Urban (7x 2. miesto na M-SR v krose). Zo žien sme postrádali obhajkyňu titulu Silviu Valovú, ale tiež Katarínu Pejpkovú (Berešovú), ktorá má z krosu na konte 6 titulov.


Marek Hladík | Foto: Milan Ďuroch

Sme radi, že do Krupiny zavítal náš tohtoročný najlepší bežec Marek Hladík, čo potvrdil aj svojím víťazstvom. Veríme, že na Krupinu bude spomínať v dobrom, keďže tu získal svoj prvý titul z krosu.


Kristína Néč-Lapinová | Foto: Milan Ďuroch

U žien sa z víťazstva radovala Kristína Néč-Lapinová, ktorá sa v minulosti špecializovala na duatlon a triatlon.

Už si zvykáme, že Atletický klub Krupina je organizačne, ale aj súťažne veľmi aktívny. Čo pripravujete v roku 2021?

Sme, samozrejme, radi, že sme viditeľní a neskromne si myslím, že aj úspešní.

Do roku 2020 sme išli s tým, že usporiadame 3 pretekov (Rozbehajme Krupinu, Dudinská 50 a M-SR v krose). Vzhľadom na situáciu nielen na Slovensku, ale aj vo svete sa naše podujatia rušili, resp. presúvali na neskoršie termíny. A tak namiesto troch pretekov sme organizovali pretekov šesť, lebo každé nám vyšli až na druhý pokus. To, koľko je s takou prípravou a realizáciou pretekov starostí a obzvlášť v tomto období plnom obmedzení, je ťažko priblížiť pár vetami. Pochopí to snáď až ten, kto si to vyskúša. Aj preto si dávame čas na ďalšie rozhodnutia. Plány, samozrejme, máme a ako je už zvykom nie malé. Dôležité je v prvom rade, ako sa popasujeme s pandémiou a čo nám doba dovolí.