Vaga

Futbalové legendy v sebe skrývajú veľa nenapísaného a nepublikovaného

Úvodné foto: Slovenský športový komentátor Marcel Merčiak už vyspovedal nie jedného velikána slovenského futbalového života. Výnimkou nebol ani Vladimír Varga. A keďže išlo v tomto prípade o slávnosť vážnu, nechýbala v rukách oceneného Vladimíra Vargu ani velikánska kytica živých kvetov. | Foto: Viktor Zamborský


Región Hont navštívilo množstvo futbalových legiend a ak by každá z nich porozprávala čo len jeden svoj nepublikovaný príbeh, bol by z toho jeden krásny a pre naše životy, nielen futbalové, aj veľmi poučný seriál.

Také príbehy dokážu u čitateľov spravidla podnecovať fantáziu, predstavy i zbližovanie sa so slávou či iným pozadím slávnych, zaujímavých, ale aj takých osobností, ktoré futbalový fanúšik ani veľmi nepozná, že a ako zoširoka dokázali krútiť dejinami nášho futbalu i našou futbalovou minulosťou. 

Mená Anton Malatinský, Jozef Adamec, Josef Masopust, Jozef Vengloš, Ferdinand Daučík, Ladislav Jurkemik, Anton Ondruš, Marián Masný, Ján Švehlík, Ján Medviď, Antonín Panenka a ďalšie poznajú tisícky futbalových fanúšikov v mnohých končinách sveta, ale sú i mená ďalšie, napríklad  Ján Štancel, Rudolf Jurčák, František Nógrady, Ladislav Kropáč, Rudolf Kocek, Vladimír Varga a i., ktorí veľmi ovplyvňovali futbalové dianie viacerých futbalových klubov, ale ich práca a príbehy na verejnosť prenikli a prenikajú iba zriedka. Často aj z dôvodov ich funkcionárskej alchýmie.

Spomienkový fenomén funguje v každej oblasti našich životov, v každej dobe a každej generácii. Aj vo futbale je dôležitá hĺbka poznania, vedomostí, hľadania, chcenia i ľudskej či funkcionárskej kreativity. Tiež je dôležité ctiť platné dohody, ale rovnako rýchle a správne reagovať a predvídať. Niekedy sa presvedčíme, ako je dôležité rozpoznať vhodnú chvíľu pre mlčanie a rozprávanie napríklad so samotným futbalistom, ktorý toho tiež pozná z futbalového kolotoča veľa. 

„Rozpoznať vhodnú chvíľku pre mlčanie a pre rozprávanie, to je veľká vec,“  povedal už v čase Rímskej ríše slávny filozof a štátnik Seneca. A práve jeho výrokom zareagoval aj pán Vladimír Varga v čase rozhovoru s bývalým ligovým futbalistom Ing. Jánom Zekuciom, mimochodom aj akademickým majstrom Československa. Titul si Ing. Ján Zekucia, už desaťročia obyvateľ malého mestečka Dudince, vybojoval v drese vysokoškolákov Slovenska ešte v období, keď študoval na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre a zároveň bol platným ligovým hráčom Nitry. Len pre informáciu, výber Slovenska tvorili Gáborík, Szikora, Zigo, brankár Machač, Fandel, Krnáč, Daučík, Halás, Pollák a už spomenutý Zekucia.


Vladimír Varga (vľavo) a Ing. Ján Zekucia (vpravo) tentoraz výlučne pre fotoobjektív autora tohto príspevku. Dôkaz, že pri debate o futbal nemôžu ani na vinohradoch Hontu chýbať futbalové dresy či klubové šály bohatou históriou opradených futbalových mužstiev. | Foto: autor článku

Vladimír Varga, bývalý tajomník futbalových klubov Tatrana Prešov, Slovana Bratislava a 1. FC Košice sa počas svojho liečebného pobytu v Kúpeľoch Dudince a.s., stretol v čase voľna s Ing. Jánom Zekuciom možno práve preto, lebo obaja vedia dobre, že futbal nikdy nebol a ani nikdy nebude len kopaním do lopty. Nikdy nebol a ani nebude pupkom sveta. 

Prečo to píšeme? Lebo sme boli s naším redakčným zápisníkom pri tom, keď sa obaja vďaka svojim bohatým skúsenostiam zhodli, že širšie ponímanie súčasného špičkového profesionálneho futbalu považujú jeho organizátori za vec potrebnú a pochopiteľnú. Obaja samotní na viacerých príbehoch zdokumentovali, že špičkový futbal nie je len šport a zábava, ale dnes aj veľký biznis. Točili sa tam, točia a budú točiť milióny i v obdobiach krízy, recesií a výkyvov v hospodárskych sférach. Raz vo väčších, inokedy v trochu nižších čiastkach.

Zo včerajška nie náhodou prišli pozitívne ohlasy z otvorenia nemeckej Bundesligy. Je dobré, že aj také debaty existujú. Že existujú dokonca takmer vedecké teórie, ktoré by sa dali aplikovať pre futbalový svet. Prečo? Nuž, práve preto, aby ľudia i vo futbalovom dianí na rôznych úrovniach pochopili, nie je hanbou učiť sa z bohatých skúseností múdrejších a skúsenejších. A tiež viac šetriť tam, kde sa šetriť dá a viac sa vzdelávať tam, kde sa vzdelávať oplatí.

Len vtedy budú reakcie adekvátne reakciám múdrych tohto sveta. A futbalová či životná múdrosť, to sú napríklad racionálne investície a efektívne hospodárenie aj vo futbalovom dianí z pohľadu širšej verejnosti. 

Kusé informácie, či dielčie fragmenty sa verejnosti sem–tam dostávajú, ale buďme úprimní, chce sa nám do serióznejšieho poznávania našej futbalovej histórie aj vo futbalových kluboch nášho Hontu? Preto každý moment, každá esej môže byť súčasťou, možno v budúcej bohatej histórie nielen futbalového Hontu.


Jozef Mazár