Vitajte v regióne Hont info@regionhont.sk

Futbalové legendy v sebe skrývajú veľa nenapísaného a nepublikovaného

18.5.2020 214 x

Úvodné foto: Slovenský športový komentátor Marcel Merčia už vyspovedal nie jedného velikána slovenského futbalového života. Výnimkou nebol ani Vladimír Varga. A keďže išlo v tomto prípade o slávnosť vážnu, nechýbala v rukách oceneného Vladimíra Vargu ani velikánska kytica živých kvetov. | Foto: Viktor Zamborský


Titulok tohto príspevku zrejme vzbudí znova svojim obsahom čitateľský záujem aj v regióne Hont. Tento región navštívilo množstvo futbalových legiend a ak by každá z nich porozprávala čo len jeden svoj nepublikovaný príbeh, bol by z toho jeden krásny a pre naše životy nielen futbalové, aj veľmi poučný seriál.

 Také príbehy dokážu u čitateľov spravidla podnecovať fantáziu, predstavy i zbližovanie sa so slávou či iným pozadím slávnych, zaujímavých, ale aj takých osobností, ktoré futbalový fanúšik spravidla ani veľmi nepozná, že a ako zoširoka dokázali krútiť dejinami nášho futbalu i našou úspešnou či menej úspešnou futbalovou minulosťou. 

Mená a priezviská Anton Malatinský, Jozef Adamec, Josef Masopust, Jozef Vengloš, Ferdinand Daučík, Ladislav Jurkemik, Anton Ondruš, Marián Masný, Ján Švehlík, Ján Medviď, Antonín Panenka a ďalšie poznajú tisícky futbalových fanúšikov v mnohých končinách sveta, ale sú i mená a priezviská ďalšie, napríklad  Ján Štancel, Rudolf Jurčák, František Nógrady, Ladislav Kropáč, Rudolf Kocek, Vladimír Varga i ďalší, ktorí veľmi ovplyvňovali futbalové dianie viacerých futbalových klubov, ale ich práca a príbehy na verejnosť prenikli a prenikajú iba zriedka. Často aj z dôvodov ich funkcionárskej alchýmie.

Spomienkový fenomén funguje v každej oblasti našich životov, v každej dobe a každej generácii. Aj vo futbale je dôležitá hĺbka poznania, vedomostí, hľadania, chcenia i ľudskej či funkcionárskej kreativity. Tiež je dôležité ctiť platné dohody, ale rovnako rýchle a správne reagovať a predvídať. Niekedy sa presvedčíme ako je dôležité rozpoznať vhodnú chvíľu pre mlčanie a rozprávanie napríklad so samotným futbalistom, ktorý toho tiež pozná z futbalového kolotoča nie málo. 

„ Rozpoznať vhodnú chvíľku pre mlčanie a pre rozprávanie, to je veľká vec “ – povedal už v čase Rímskej ríše slávny filozof a štátnik Seneca. A práve jeho výrokom zareagoval aj pán Vladimír Varga v čase rozhovoru s bývalým ligovým futbalistom Ing. Jánom Zekuciom, mimochodom aj akademickým majstrom Československa. Titul si Ing. Ján Zekucia, už desaťročia obyvateľ malého mestečka Dudince, vybojoval v drese vysokoškolákov Slovenska ešte v období, keď študoval na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre a zároveň bol platným ligovým hráčom Nitry. Len pre informáciu, výber Slovenska tvorili Gáborík, Szikora, Zigo, brankár Machač, Fandel, Krnáč, Daučík, Halás, Pollák a už spomenutý Zekucia.


Vladimír Varga ( vľavo) a Ing. Ján Zekucia ( vpravo) tentoraz výlučne pre fotoobjektív autora tohto príspevku. Dôkaz, že pri debate o futbal nemôžu ani na vinohradoch Hontu chýbať futbalové dresy či klubové šály bohatou históriou opradených futbalových mužstiev. | Foto: autor článku

Vladimír Varga, bývalý tajomník futbalových klubov Tatrana Prešov, Slovana Bratislava a 1. FC Košice sa počas svojho liečebného pobytu v Kúpeľoch Dudince a.s., stretol v čase voľna s Ing. Jánom Zekuciom možno práve preto, lebo obaja vedia dobre, že futbal nikdy nebol a ani nikdy nebude len kopaním do lopty. Nikdy nebol a ani nebude nikdy pupkom sveta. 

Prečo to píšeme? Lebo sme boli s našim redakčným zápisníkom pritom, keď sa obaja vďaka svojim bohatým skúsenostiam zhodli, že širšie ponímanie súčasného špičkového profesionálneho futbalu považujú jeho organizátori za vec potrebnú a pochopiteľnú. Obaja samotní na viacerých príbehoch zdokumentovali, že špičkový futbal nie je len šport a zábava, ale dnes aj veľký biznis. Točili sa tam, točia a budú točiť milióny i v obdobiach krízy, recesií a výkyvov v hospodárskych sférach. Raz vo väčších, inokedy trochu v nižších čiastkach.

Zo včerajška nie náhodou prišli pozitívne ohlasy z otvorenia nemeckej bundesligy. Je dobré, že aj také debaty existujú. Že existujú dokonca takmer vedecké teórie, ktoré by sa dali aplikovať pre futbalový svet. Prečo? Nuž práve preto, aby ľudia i vo futbalovom dianí na rôznych úrovniach pochopili, nie je hanbou učiť sa z bohatých skúseností múdrejších a skúsenejších. A tiež viac šetriť tam, kde sa šetriť dá a viac sa vzdelávať, kde sa vzdelávať oplatí.

 Len vtedy budú reakcie adekvátne reakciám múdrych tohto sveta. A futbalová či životná múdrosť, to  sú napríklad racionálne investície a efektívne hospodárenie aj vo futbalovom dianí z pohľadu širšej verejnosti. 

Kusé informácie, či dielčie fragmenty sa verejnosti sem – tam dostávajú, ale buďme úprimní, chce sa nám do serióznejšieho poznávania našej futbalovej histórie aj  vo futbalových kluboch nášho Hontu? Preto každý moment, každá esej môže byť súčasťou, možno v budúcej bohatej histórie nielen futbalového Hontu.


Pre čitateľov Regiónu Hont Jozef Mazár