foto841-795x385

Krížom – krážom naprieč futbalovým Hontom!

Foto: Marek Čecho | Text pod foto: Tak tuho sa bojuje o každú loptu vo futbalových zápasoch prípraviek na turnaji v deň otvorenia letnej kúpeľnej sezóny v Dudinciach. Už šiesty rok za sebou bojujú O pohár primátora mesta malé futbalové ratolesti, z ktorých sa podaktorí tiež môžu raz stať legendami. Zďaleka to nemusia byť len legendy futbalové… ale kto vie…

Ako zväčšiť a zvečniť veľkých? Ako očariť záhadných s futbalovou loptou pre tých, možno o desaťročia ešte väčších? Ako ozdobiť túto krásnu chvíľu Hontu pod azúrovým nebom Dudiniec zásluhou futbalových hrdinov veľkou fantáziou? Tak Slovenská ako aj Česká republika stratila veľké, slávne legendy športovej žurnalistiky. Ešte v roku 2003 som zapisoval do veľkého zošita Karola Poláka práve pred otvorením tohto futbalového stánku regiónu Hont, tu v Dudinciach, známe osobnosti z futbalu Hontu.

Poznáme ich dnes? Pamätáme si aspoň na niektorých naprieč celým spomenutým futbalovým regiónom? A už tu máme pred sebou ďalšiu nastupujúcu generáciu. Futbalovú prípravku. V dresoch domáceho FK Slovan Dudince nastúpili k 6. ročníku futbalového turnaja O pohár primátora mesta Dudince Benjamín Noga, Dominik Hronec, Michaela Hudecová, Gregor Jambor, Samuel Pilinský, Matias Wohland, Sebastian Sever, Tomáš Korček, Jakub Sever, Marek Dienka, Alexandra Babiaková.

Nie, tie malé, hravé detičky s futbalovou loptou nevedia kto bol rozhlasový reportér Karel Malina či futbalový novinár František Černoch, kto Igor Mráz, alebo Gabo Zelenay?!.. Tak ako mi v tej chvíli nevieme, či niekto zo súpisky FK Sitno Banská Štiavnica, ktorú 25. mája toho roku na turnaji poriadanom pri otvorení 13. ročníka kúpeľnej sezóny v Dudinciach reprezentovali: Filip Hanzlík, Aleš Farkaš, Tobiaš Truban, Kristián Kollár, Martin Kovár, Marco Buzalka a Jakub Škoda sa nestane futbalovou legendou tak, ako spomenuté veľké osobnosti sa stali legendami športovej žurnalistiky. Tak ako sa Karel Malina preslávil najmä v šesťdesiatych rokoch minulého storočia komentovaním strieborného finále majstrovstiev sveta 1962 či úspechov svetoznámej Viery Čáslavskej na olympijských hrách, alebo František Černoch svojimi článkami z prípravy našich zlatých majstrov Európy z Belehradu, kde dobili futbalový Everest po 18 zápasovom futbalovom ťažení naprieč celou Európou, alebo Karol Polák svojim nádherným hlasom a fundovaným odborným žurnalistickým prejavom zodvihol pri jedenástkovom súboji proti Nemcom celé Československo pri televíznych obrazovkách zo stoličiek.

Koľko otáznikov? Koľko neznámych? Kto pozná dnes 10 ročné deti v dresoch MFK Veľký Krtíš: Adama Číriho, Jakuba Lomnického, Samuela Lomnického, Patrika Oláha Alexa Júlia Čaplu, Richarda Adama, Lukáša Kňažka, Filipa Baláža či Tomáša Rýsa, ktorí tiež písali v spomenutú sobotu dejiny turnaja malých a začínajúcich?

Keď hlásateľ na pomerne slušne zaplnenom ihrisku FK Slovan Dudince Štefan Zvalo komentoval priebeh súbojov a spomínal slávne mená napríklad z armádnej Dukly Banská Bystrica, vedľa stojaci Ing. Ján Zekucia, o ktorom v minulom storočí napísal niekoľko pozoruhodných tvrdení vo vtedajšom čitateľmi žiadanom denníku Československý sport František Černoch (zomrel toho roku vo veku 78 rokov ako výrazná a uznávaná novinárska osobnosť), poznamenal:

„ My poľnohospodári vieme, že po každej jari nasleduje leto, potom príde jeseň a po nej zima. Tak aj vo futbale po veľkých a uznávaných legendách jednej generácie prídu legendy ďalšie. Kto však žije futbalovým duchom od mladosti, v tom žije v každom veku celý futbalový svet a on v celom futbalovom svete. Veď inak by boli neprišli hrať v roku 1976 vo svetovom futbale známi slávni maďarskí reprezentanti Antal Szentmihályi, Tichy, Fenyvesi, Meszöly, Dunai II či Bene a ďalší do Šiah.“…

Po týchto slovách sa Ing, Ján Zekucia zamyslel. Zostal ticho. Nemali sme naporúdzi jeho vtedajšieho spoluhráča Ladislava Ligača, aby nám zopakoval, že keď Szentmmihályimu vypálil Ján Zekucia zdiaľky bombu, tá mu vypadla z rúk a zatrepotala sa v sieti, čo tento veterán maďarsky vyriekol. Vtedy to chcel vedieť i samotný Zekucia, ktorý maďarsky hovoriacim protihráčom nerozumel. Ladisav Ligač áno. Nuž sa ho zvedavý energický obranca, o ktorom spomenutý Franta Černoch raz napísal, že proti Zekuciovi budú raz hrať útočníci v železnom brnení, opýtal. „Laco, čo to povedal Szentmihályi?“ A Laco mu na to: „ Ten blázon! Čo ma chce zabiť?..

Bolo rozhodnuté! Prítomní, ktorí toto počúvali vyriekli. Zaujímavé by mohlo byť naprieč Hontom zbierať historické futbalové ívery o našich futbalových legendách. Prológ už máme napísaný. Pokračovanie v magazíne Náš Hont nabudúce. Zdá sa, vhodná forma cielene ukazovať zásluhou legiend futbalového Hontu na výrazné rozdiely v publicistike o športe. Na rozdiely v prístupe k športu i našim životom. Niekedy, dnes a v budúcnosti. Formou úvah, analýz, prognóz.

Foto: Ján Miškovič | Text pod foto: Toto sú skutočné futbalové legendy. Vľavo Ing, Ján Zekucia, akademický majster Československa v drese VŠP Nitra, bývalý prvoligový hráč AC Nitra, odchovanec futbalu Spišskej Novej Vsi a Petr Kostelník, bývalý reprezentačný brankár Československa, ktorý mal ako kmeňový hráč Dukly Praha reprezentačnú premiéru v zápase Československa s Austráliou. Naši vyhrali 1:0. Odchovanec Zbrojovky Brno.