dhghh

INFORMÁCIE K CELOPLOŠNÉMU TESTOVANIU NA COVID-19

Slovensko sa nachádza v rozhodujúcich chvíľach. Zrejme jediná zhoda, ktorá v súčasnosti spája spoločnosť je fakt, že proti šíriacej sa pandémii musíme potiahnuť za jeden povraz tým, že sa prídeme ZADARMO otestovať. 

Práve celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 môže byť v prípade mobilizácie dostatočného množstva obyvateľov efektívnym riešením. Môžeme dokázať zvrátiť negatívnu krivku rastúcich pozitívnych prípadov na Slovensku a kúpiť si tak naozaj vzácny čas. 

Tým, že sa prídeme otestovať, zistíme nielen svoj vlastný stav, ale pomôžeme tak ochrániť aj svojich blízkych a ľudí v širšom okolí. V neposlednom rade je to tiež šanca pre našu ekonomiku.

Vzorky potrebné pre testovanie bude odoberať výlučne zdravotnícky personál.



Odporúčame vám opätovne sa zúčastniť na celoplošnom testovaní o 7 dní, nakoľko môžete byť v štádiu ochorenia, kedy sa infekcia ešte neprejavila. Budeme sa tešiť vašu účasť.


1. Čo najskôr po získaní výsledku sa presuňte do domácej 10-dňovej karantény. Tí čo nechcú absolvovať karanténu v domácom prostredí, budú môcť absolvovať karanténu v súkromnom hotelovom zariadení, ktoré bude prispôsobené na režim karantény. Viac informácií o zariadeniach poskytne minister dopravy.

2. O výsledku testu informujte svojho všeobecného lekára (v prípade dieťaťa všeobecného lekára pre deti a dorast) telefonicky, mailom, SMS. O mieste karantény informujete príslušný úrad podľa pokynov Vášho lekára.

3. O výsledku testu informujte aj všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte a to v období 2 dní pred odberom. Požiadajte ich, aby rovnako absolvovali celoplošné testovanie alebo sa prihlásili na testovanie prostredníctvom stránky korona.gov.sk. Pre tieto osoby rovnako platí povinnosť domácej 10-dňovej karantény až do výsledku negatívneho testu.

 4. Denne sledujte vlastné príznaky typické pre ochorenie spôsobené COVID-19 (aspoň jedného z príznakov: kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu), merajte a zaznamenávajte si denne teplotu.

 5. V prípade objavenia sa niektorého z vyššie uvedených príznakov telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára alebo územne príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva a následne sa riaďte ich pokynmi.

6. Dodržujte prísnu hygienu rúk a nosenie rúška (v prípade spoločnej domácnosti sa držte ďalej od ostatných, pokiaľ je to možné, buďte v samostatnej izbe, používajte kúpeľňu oddelene od ostatných osôb v domácnosti, používajte vyčlenený riad, bielizeň a iné, pravidelne vetrajte a dezinfikujte spoločné priestory..).

7. Nestretávajte sa s inými osobami, okrem osôb v spoločnej domácnosti.

8. Nikam necestujte.

9. Neprijímajte návštevy v bydlisku alebo v mieste vašej karantény.

10. Karanténu môžete opustiť po 10 dňoch za podmienky, že ste posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test. U mnohých osôb pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite už nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda osoba sa nepovažuje za infekčnú. 



KTO BY SA MAL DAŤ OTESTOVAŤ?

Testovanie bude dobrovoľné a budú sa na ňom môcť zúčastniť všetci od 10 rokov. Pre všetkých nad 10 rokov, ktorí sa prvého testovania nezúčastnia, bude platiť zákaz vychádzania. Zákaz vychádzania pre nich prestane platiť, ak absolvujú druhé kolo celoplošného testovanie s negatívnym výsledkom, alebo ak obdržia negatívny výsledok z RT-PCR testu (s výsledkami po 30. októbri 2020 po 8:00) alebo v prípade ukončenia zákazu vychádzania na celom Slovensku.

Klienti domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti v nemocniciach budú testovaní priamo v zariadeniach.

Testovanie sa neodporúča osobám so zdravotným či iným obmedzením, prípadne seniorom a iným zraniteľnejším skupinám obyvateľov, ak sa prirodzene zdržujú len v domácom prostredí a neudržujú úzky sociálny kontakt. Nie je to však udelenie výnimky. Aj pre tieto osoby nad 10 rokov platí povinnosť zákazu vychádzania v prípade neúčasti na prvom aj druhom kole celoplošného testovania.

Výnimku z testovania majú len osoby s takým zdravotným obmedzením, ktoré im znemožňuje absolvovať takéto testovanie. Tieto osoby sa musia vedieť preukázať lekárskou správou, ktorá potvrdzuje nemožnosť zúčastniť sa testovania.

Osoby s telesným postihnutím budú môcť využiť na mieste pomoc svojho opatrovateľa a rovnako prítomných príslušníkov policajného zboru alebo ozbrojených síl. Na mieste budú rovnako dostupné písomné informácie aj pre nepočujúcich.

Testovania sa môžu zúčastniť aj cudzinci žijúci na Slovensku, ktorý sa preukážu pasom.

Ak sa v čase testovania nebudete zdržiavať na Slovensku, platia pre Vás všetky podmienky aktuálne platné od 1. októbra 2020 uverejnené na stránke Ministerstva zdravotníctva SR na www.korona.gov.sk, ktoré určujú podmienky pri návrate z bezpečných a menej bezpečných krajín. V závislosti od aktuálneho vývoja epidemiologickej situácie po celoplošnom testovaní sa môžu meniť.

Slovákom, ktorí žijú v zahraničí, neodporúčame cestovať na Slovensko kvôli plošnému testovaniu. Vzťahujú sa na nich podmienky platné uverejnené na stránke Ministerstva zdravotníctva SR na www.korona.gov.sk, ktoré určujú podmienky pri návrate z bezpečných a menej bezpečných krajín.

Povinnosť absolvovať testovanie neplatí pre osoby, ktoré boli v posledných 90-dňoch pozitívne testované na Covid-19. Výnimku majú tiež osoby, ktoré sa budú môcť preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý obdržali 30. októbra 2020 (piatok) o 8:00 a neskôr.

KDE SA OTESTUJEM?

Otestovať sa môžete na ľubovoľnom odbernom mieste v mieste Vášho bydliska, nerozhoduje trvalý pobyt. Testovanie bude prebiehať v čase 07:00 – 22:00. Kde to bude možné, bude testovanie prebiehať vo vonkajšom prostredí. Samozrejme, všetko za prísnych hygienických opatrení. Postup odberov bude jednosmerný, aby sa znížil počet osôb na jednom mieste. Počas testovania budú používané dezinfekčné prostriedky a ochranné odevy podľa usmernení hygienikov. Testovaní občania si pri vstupe vydezinfikujú ruky a okrem doby vykonania steru budú mať nasadené rúška. Na odbernom mieste budú v spolupráci so samosprávou zabezpečené zberné nádoby na biologický odpad, ktorého likvidácia bude zabezpečená cestou spolupôsobiacich zložiek operácie podľa platnej legislatívy o nakladaní s odpadmi. Priestory odberného miesta budú dezinfikované pred, počas aj po testovaní.

Všetok personál na odberných miestach bude vopred testovaný.

Vzorky potrebné pre testovanie bude odoberať len zdravotnícky personál.

Na dodržiavanie pravidiel budú dohliadať prítomní príslušníci bezpečnostných zložiek. 

V záujme zníženia náporu na odberné miesta môžu lokálne samosprávy vydávať usmernenia k účasti v konkrétne časy, napríklad na základe abecedného poradia alebo podľa bydliska. Pre usmernenie sledujte komunikačné kanály samosprávy – webstránky, miestny rozhlas, informačné letáky a ďalšie.

ZDROJ: www.somzodpovedny.sk, www.krupina.sk