Vitajte v regióne Hont info@regionhont.sk

Zdravší, s novou energiou, novými zážitkami, spokojnejší

23.5.2020 602 x

Úvodné foto: Tých odvážnejších a turistike naklonených neodradili ani dlhšie turistické cesty do neďalekých Súdoviec, kde je tiež ukrytého veľa čara starobylého, dobrého a zdravého Hontu. Už len pohľad na tú krásu zvonku priťahuje zvedavé srdiečko návštevníka. | Foto: Barbora Strieborná

Titulok článku napísali opýtaní. V parku Kúpeľov Dudince a.s., presnejšie po týždňovom pobyte, ba podaktorí i menej. Ale takmer všetci opýtaní už po absolvovaní svojich liečebných procedúr. Prečo sme ich oslovili? Boli sme zvedaví, v akom duševnom rozpoložení reagujú na krásny piatkový deň, v poradí 22. tohoročný májový. Návštevníkov Dudiniec sme oslovovali náhodne, bežnou voľnou debatou. 

flaše vo vínnej pivnici
A takú hodnotu v sebe skrýva vnútro mnohých slávnych pivníc... | Foto: Barbora Strieborná

Medzi opýtanými boli zastúpené vekové kategórie do 30 rokov, potom od 30 do 50 rokov, ale aj starší. Najviac sme sa rozprávali s pánom Vladimírom Vargom z Prešova, ktorý tu prišiel na 4 týždne. 

„Človek spravidla ocení dobro, mám na mysli teraz to liečebné, rehabilitačné, ale v mojom prípade aj relaxačné. Dobre som urobil, že som prišiel do Dudiniec medzi prvými, kedy sme umiestnení každý sám na izbe, za prísnych prevádzkových podmienok. Ale kvalitná strava, kvalitné služby, teda, procedúry. Viete, ak sa idete liečiť, veľmi vám nemusia zábavnejšie formy oddychu, napríklad pri tanci či hudbe, ani chýbať. Máme tu všetko čo potrebujeme. Aj tú vodu, pravda i keď zatiaľ nie v bazéne, ako to býva pri bežnej prevádzke. Koronavírus iste urobil svoje,“  zostalo zapísané v redakčnom zápisníku pre Región Hont od nášho licenčného agenta FIFA, ktorý nastúpil po otvorení spomenutého kúpeľného zariadenia, hneď v prvom týždni obnovenej prevádzky. 

Spokojnosť sa dala čítať aj z tváre skôr narodeného pána, ktorý vnímal krásne piatkové dopoludnie z lavičky pred liečebným domom Rubín. Keď sme mu prezradili náš zámer, získať jeho pohľad na liečbu a všetko s ňou spojené v kúpeľnom dome Rubín, rozhovoril sa takto: 

Som veľmi spokojný, že som tu. Mám veľké problémy s chrbticou. Už som tretí raz po operácii. V Dudinciach som na liečebnom pobyte po prvý raz. Vraj je tu veľmi dobrá voda. Verím, že tá starostlivosť, ktorej sa mi tu dostáva od personálu, doktorov, sestričiek pri procedúrach, ale aj v jedálni, zaberie pozitívne. Budem tu ešte celé 3 týždne. Môj život, to je láska k práci a prírode. Som od Dunajskej Stredy. Z obce Báč.“ Keď sme mu povedali, že tam niekedy hrali II. futbalovú ligu, iba sa usmial, pritakal, aby pokračoval: 

Futbal nebol mojím koníčkom. Okrem prírody ma láka poľovníctvo. Hlavne starostlivosť o zver. Veľmi obdivujem čistotu v kúpeľnom parku, krásnu zeleň, ticho a balzam na dušu, veľmi svieži a čistý vzduch. To mi robí dobre.“ 

Keď sme sa ho opýtali, či môžeme uverejniť do nášho pokusu o riport aj jeho meno a priezvisko, zareagoval: 

Samozrejme. Ja sa nemám za čo hanbiť a aspoň sa takto poďakujem všetkým, ktorí mi pomáhajú prinavracať moje stratené zdravie. Volám sa Oskár Koleszár.“ 

Príjemný človek. Šľachtený dedovizňou a obetavou prácou. Inú skupinku sme sledovali, ako si podáva kľučku po jednom s určitým časovým odstupom v tamojšej kancelárii Oblastnej organizácie cestovného ruchu Dudince. Jeden vyšiel von, druhá vošla do vnútra. Za pol hodiny sa ich tam vymenilo zo sedem. Priznávame, nepočítali sme presne, hoci sme nesedeli ďaleko. Pochutnávali sme si na skvelej zmrzline Macedónca Ilamiho. Poznáme dobre kvalitu i chuť jeho výrobku. Nikdy nepohrdneme, keď tadiaľ prechádzame. Nerušili sme ho v práci, skôr sme si všimli otázky dvoch cyklistov, ktorí na chvíľu zastavili svoje osedlané bicyklové tátoše, aby sa opýtali na otváracie hodiny. Vzápätí nasadili znova na hlavy prilby a stratili sa v cestičkách lesoparkom Búroša. 

Tam, odkiaľ krútili dnes pedále na svojich bicykloch manželia Benedikovci. Peter, bývalý reprezentačný tréner futbalových mládežníckych výberov Československa, si nevedel vynachváliť nenásilne poumiestňované cvičebné náradia na posilňovanie horných a dolných končatín, trupu, medzi nimi lavičky na oddych. 

Dobre sa tam dýcha a každý si tam cvičí svojím tempom. A tá vôňa, ten čerstvý vzduch...“ Zdôveruje sa. My pre zmenu núkame jeho manželke, pani Evke, príležitostnú ochutnávku špecialít z našej domácej kuchyne. Usmiala sa, nepohrdla, ale prezradila: 

V Dudinciach si veľmi pochutnáme na strave pripravovanej v centre mestečka v reštauračnom zariadení Lokál. Raz za čas si tam ideme zamaškrtiť,“ povedala vtipne, lebo videla, že náš záujem o rodičov s detičkami, ktorí mieria do lesoparku Búroš je evidentný. Empatická pani, emeritná stredoškolská telocvikárka, skonštatovali sme len tak pre seba a chutne sa zabávali na manželských dvojiciach s kočíkmi i ratolesťami v lesoparku Búroš. Samozrejme, že sme ocenili i chutné jedlá v populárnej reštaurácii Dudiniec U Petra. Aj tam dnes mierilo dosť kúpeľných hostí, aby sa zoznámili s čarom prostredia i kvalitnou obsluhou. 

Na opačnej strane kúpeľného parku sa usilovne zvŕtali vo svojej odbornej robote stavební robotníci, ktorí realizujú úpravy kúpeľného a mestského parku za peniaze z eurofondov. 

Celkom na opačnom konci oázy ticha, pokoja a zdravia sme sa prihovorili dvom, už na prvý pohľad životom ošľahaným pánom. Môžeme sa vás niečo opýtať?znela naša otázka. A jeden z nich, ten vyšší, v krásnom klobúku a s bystrým pohľadom poznamená: 

Samozrejme. Ale my sme z Rimaszombat...“ Neprekáža nám to vôbec. Naopak, okamžite reagujeme: „Mali ste tam výborných futbalistov..."

Hej aj slávnej Trnave sme vtedy naložili,“ usmial sa zhovorčivejší pán. A aby znova zdokumentoval svoju schopnosť skvele komunikovať, dodal: 

Tu v Dudinciach majú však skvelé kúpele. Sme tu iba tri dni, bývame v Smaragde, ale sme veľmi spokojní - tak s kvalitou procedúr, ako službami. Škoda len, že ten bazén vonku nie je otvorený. Ale čo narobíme...“ 

Povedali sme im, asi nič, len sebadisciplínou sa musíme za dobro odvďačiť. A preto sme sa ponáhľame dať svetu na papier, akí skvelí ľudia vedia žiť medzi nami. Tak krásne sa píše o zdravých a triezvych pohľadoch na svet slovami, ktoré vychádzajú z hĺbky duší ľudí na našom krásnom Slovensku. O dnešku, zdraví, ľudskom dobre a pravde. O malých všedných velikánoch dnešných dní.