foto111-795x385

Voda, ktorá ponúka našim životom pravdu, pokoj, čaro, zdravie…

Foto: Bebo | Text pod foto: Každý nový produkt v kancelárii Oblastnej organizácie cestovného ruchu Dudince zaujme. Výnimkou nie je ani expanzia Balnea Dudince na tento rok ako terapeutická kozmetika, o ktorej je podrobnejšie napísané v samotnom článku.

Kto sa dotkne trochu hlbšie regiónu Hont zistí, že Hont ponúka živú encyklopédiu pre zdravie. Sekvencie životnej múdrosti, odkazy pravdy od prírody, lebo ak tento kraj navštívite a spoznávate, zistíte, že tam stojíte na brehu mora zdravia, ktorého sa denne dotýkate mora takých odkazov. Len o tom neviete.

Tvrdím to na základe vlastného, vyše 15 ročného prežitku. Pravdepodobne ľahostajného voči všetkému o čom píšem. Dôvod, prečo sa snažím dotvárať kontúry tvorby magazínu, ktorý chce byť v tomto smere pre podobných ľudí pomocníkom prekonávať prah vlastných nánosov prachu ľahostajnosti k odkazom Hontu pre vlastné zdravie i zdravie iných, pre pokoj, čaro, poznanie načrtnutého i ešte stále nepoznaného.

Musel som si nedávno v inom kúte iného regiónu vlastnou nepozornosťou navodiť fyzické, ale tak trochu i duševné zranenie vlastného tela. Udrel som si stehno dolnej končatiny asi až do kosti či do obalu bedrového kĺbu. Vlastnou nepozornosťou. Noha začala bolieť, telo zmodrelo. Na rad prišla lekárska pomoc, odporúčania od mne podobných, nepozorných a tiež podobne poranených. Vybral som sa v tom čase z Banskej Bystrice znovu na Hont. A čuduj sa svete, na jednom pulte obyčajného penziónu malého mestečka Dudince, presnejšie v penzióne Gabika, som čítal leták:

Voda, ktorá sa vám dostane pod kožu. A na jeho obale som si pozornejšie všimol dve tuby masážneho hydrogelu s nápisom: Balnea Dudince. Na jednom bolo napísané hrejivý, na druhom chladný. Na druhej strane obalu, ktorý ma, prirodzene zaujal, bola informácia: Voda, ktorá môže zmierniť Vašu bolesť. A pod touto vetou stálo: Balnea Cluster Dudince.

Začal som sa vnútorne smutne smiať sám vlastnej nepozornosti, vlastnej ľahostajnosti. Veď len nedávno som robil o tomto ľudskom zoskupení, presne s tým istým názvom, rozhovor do toho istého magazínu Náš Hont, kde pravidelne prispievam. Nuž znova, ani nie o mesiac, som namieril do Oblastnej kancelárie cestovného ruchu, na kus reči k jej riaditeľovi, Ing. Borisovi Benickému.

„ Pán riaditeľ, toto je produkt jednej z organizácií združenej v Oblastnej organizácii cestovného ruchu?“ – opýtal som sa s červeňou vo vlastnom vnútri, lebo tento pán stredných rokov bol určitý čas mojim susedom v obytnej jednotke, kde bývam už spomínaných 15 rokov.

Počerný, vyšší fešák stredných rokov sa lišiacky usmial a prikývol so slovami:

„Áno. Toto je produkt, vlastne predchodcu Oblastnej organizácie cestovného ruchu Dudince na území našich najstarších kúpeľov v Slovenskej republike. Ale, zároveň, aj najmladších.“

Dostatočný slovný rébus, ktorému som sa snažil porozumieť. „Teda, tu bola založená Balnea Cluster Dudince aj preto, aby šírila spoznávanie čara prírody a vody, ktorá lieči?“ – pýtam sa ho znova možno hlúpo, ale zvedavo, lebo patrím medzi takých, ktorí tvrdia, že nie je hanba nevedieť, nepoznať, hanbou je neopýtať sa. A on znova vyriekne:

„ Máte pravdu. Tu bola založená Balnea Cluster Dudince v tomto prípade aj preto, aby ste sem prišli a bližšie spoznali v tomto prípade jej produkt. Možno sem náhodou raz prídu i ďalší vám podobní, trebárs aj tí, ktorí sa tu liečia a možno tiež ešte nevedia, hoci tu chodia aj viac rokov, či tu v okolí niekde bývajú, čo všetko užitočné sa aj u nás môžu dozvedieť…“

Potešilo ma. Možno typicky po slovensky. Škodoradostne. Nie som iba sám komu je mnohé neznáme v regióne, kde roky žijem, bývam a pôsobím. Patrím medzi duše neznalé. A tak si zapisujem historické odkazy dávneho mestečka cechu remeselníkov, neďalekého Pukanca, skryté čaro Vínnej jaskyne v Hontianskych Tesároch, pred verejnosťou stále málo propagované odkazy z neďalekého Lišova, či zaujímavosti z histórie Želiezoviec, hraničného územia regiónov Tekova a Hontu, územia Nitrianskeho kraja. Tam, kde bývajú pred rokmi známe športové osobnosti európskej atletiky, páni Milan Haborák a bratia Mikuláš a Miloslav Konôpkovci, či sa narodil Eduard Sacher, syn tvorcu vo svete známej Sacherovej torty, ktorú tu môže každý ochutnať. Pritom si zaspomínať napríklad aj na Francza Schuberta, významného hudobného skladateľa, ktorý práve v Želiezovciach pôsobil ako učiteľ hudby u grófa Esterházyho či na majsterku sveta a Európy vo fitnes z roku 1997, Timeu Majorovú, ktorá tiež pôsobila v Želiezovciach.

V Želiezovciach sa narodil aj Richard Nagy, súčasný úspešný reprezentant Slovenskej republiky v plávaní, účastník MS a ME, držiteľ slovenských rekordov na 400, 800 a 1 500 metrov voľným spôsobom a na 400 metrov v polohových pretekoch.

Takých a podobných zápisov som si urobil na základe rozhovoru s pánom Ing. Borisom Benickým viac. Za oveľa podstatnejšie, vzhľadom na osobný problém s vlastným úrazom, ktorý k spokojnosti začínam doliečovať, však pokladám v tejto chvíli tie, ktoré do môjho redakčného zápisníka pribúdajú z oblasti doliečovania či prevencie vlastného zdravia:

Masážne hydrogely s obsahom dudinskej minerálnej vody uvoľňujú a relaxujú po fyzickej námahe, regenerujú pohybový aparát po úrazoch, operáciách a fyzickej námahe, pôsobia blahodarne, spôsobujú úľavu bolesti a únavy kĺbov, svalov, chrbtice, zmierňujú opuchy, stuhnutosti a zápalov šliach, svalov a kĺbov, rýchlejšie vstrebávajú modriny, jednoducho sú preventívnym prostriedkom zdravotných problémov pohybového ústrojenstva s čím popri neznalostiach z oblasti histórie regiónu Hont azda momentálne najviac zápasím.

Tvrdíte: sebecké?!… Nuž, čo už viac narobíte, ak sa presvedčíte na vlastnej koži a vlastným životom, že umenie života spočíva práve v tom, ak sa dokážete učiť trpieť a usmievať sa pritom, lebo zisťujete čo neviete, že nemôžete vedieť, lebo práve to neviete. Ale vy v danej chvíli práve toto potrebujete vedieť a dokonale poznať či spoznávať.

Môj konkrétny prípad. Preto o ňom píšem.