Vitajte v regióne Hont info@regionhont.sk

Vianočné trhy na Lišove - 2019 - fotoreportáž

15.12.2019 1240 x

Celý deň až do poobedia sa u nás striedali ľudia a atmosféra bola super. Tento rok sme mali opäť 30 predávajúcich: remeselníkov, umelcov a farmárov hlavne z blízkeho okolia. 

Vianočné trhy na Lišove - 2019
Atmosféra vianočných trhov na Lišove

V Lišovskej izbe Rodina Lúžna z Lišova piekla materáky (škvarkový pagáč) v tradičnej peci, ktoré boli neskutočne výborné a rady ľudí čakali, kým sa každá várka dopečie.

Vianočné trhy na Lišove - 2019
Materáky z lišovskej pece

Tiež tam bola vystavená aj tradičná Lišovská parta, ktorú doniesla rodina Dominika Hollého a spoločne s priateľkou Katkou ponúkali na predaj výrobky zo slaného cesta a Katkine textilné výrobky. 

V Keltskom obydlí sme tento rok privítali Janku Peknú s jej MACRAME, ktoré bolo veľmi krásne a hodilo sa do tohto prostredia. 

Vianočné trhy na Lišove - 2019
Macrame v keltskom obydlí

V múzeu sa stále niečo deje

Momentálne pracujeme na kamennom domčeku z roku 1887, z ktorého bude „Kaviareň 1887“. tento domček sme zrekonštruovaný sprístupnili aj ako priestory pre ďalších remeselníkov, napríklad pre Divoké byliny z Bátovskej kotliny, ručne šité bábiky alebo ručne šité knihy, a zároveň si návštevníci mohli obzrieť hlinené omietky a tradičnú pec alebo kamennú podlahu z tufu.

V Galérií masiek okrem nášho obchodíka s výrobkami z Múzea a remeselníkov bol tento rok predaj tomboly a Alexis art od Sašky, ktorá s detičkami maľovala vianočné taštičky. Okrem výborného gulášu a kapustnice boli v ponuke tradičné pochutiny ako studeno (huspenina), lokše, slanina či klobásky a samozrejme nechýbal ani tradičný vianočný punč. 

Navštívil nás aj zberateľ masiek Martin Clark, ktorý vyplnil deň ukážkou výroby masky z pokazených fotoaparátov, žiaroviek či ďalších kúskov elektroniky.

Vianočné trhy na Lišove - 2019

Nechýbali domáci Lišovania a návštevníci z Dudiniec, blízkeho ale aj ďalekého okolia, ktorí si náš unikátny vianočný, lokálny handmade trh našli. Tešíme sa, že sa o rok stretneme zasa, predbežne sme vianočné trhy 2020 naplánovali na sobotu 19. 12. 2020.

Vianočné trhy na Lišove - 2019