foto911-795x385

Mladí futbalisti ozdobou gala – prehliadky otvorenia kúpeľnej sezóny v Dudinciach

Foto: Marek Čecho | Text pod foto: Primátor mesta Dudince PaedDr. Dušan Strieborný si dá po každom turnaji, o ktorom je reč záležať, aby bolo podujatie ako súčasť otvorenia kúpeľnej sezóny dôstojné, spoločensky vzácne, programovo bohaté. Veľa sa dá čítať aj z tejto, dnes už historickej snímky.

Tajná vášeň mnohých presadiť sa futbalovými úspechmi v dresoch dostala krásnu, konkrétnu podobu prostredníctvom 6. ročníka futbalového turnaja O pohár primátora mesta Dudince v sobotu 25. mája 2019. Výborne pripravené športovo – spoločenské podujatie ako súčasť športovej časti tradičného otvorenia kúpeľnej sezóny v malom kúpeľnom mestečku regiónu Hont ukázalo čo všetko pozitívne možno dosiahnuť v systematickej práci s futbalovými ratolesťami, ak sa šinie po trase rodič – dieťa – športový klub – región – štát – zahraničie.

Futbalový turnaj detí kategórie U11 dostal krásnu ozdobu aj účasťou družstva zo zahraničia, tentoraz z maďarského malého mestečka Hatvan. Šesť lístok súťažiacich tvorili družstvá Jupie Hamšíková akadémia Banská Bystrica, FK Veľký Krtíš, domáceho ŠK Slovan Dudince v I. skupine, FC Hatvan ( Maďarsko) FK Sitno Banská Štiavnica a mladých futbalistov MFK Dukla Banská Bystrica v II.skupine.

Každé z nich dokumentovalo, že sa futbalom jeho malí chlapci bavia, snažia hrať tak, aby robili radosť sebe i druhým. Do 150 divákov nie len z radov rodičov zo všetkých častí, odkiaľ prišli písať ďalšiu históriu kvalitného turnaja, ale napríklad i významné športové osobnosti na medzinárodnej scéne pozorne sledovali všetko čo súviselo s fair – play hrou, futbalovou radosťou plynúcou zo srdiečok mladých adeptov futbalovej hry, ale i prvkami výchovy a motivácie k zdokonaľovaniu sa v tom čo zdobí naše súčasné životy.

„ Aj keď dnes nepôsobím pri športe profesionálne, prišla som sa pozrieť ako dnes robia športoví nadšenci na nadnárodnej úrovni turnaj pre deti, z ktorých raz možno tiež vyrastú reprezentanti. Prišla som sa potešiť z toho, čo napĺňa voľnočasovú aktivitu obom mojim synčekom v ich životoch, Ich dedo bol verný dresu skvelej armádnej futbalovej Dukly, tiež otec, nuž prečo nepokračovať v rodinnej tradícii“ – zareagovala naša bývalá skvelá reprezentantka Slovenskej republiky v ženskej hádzanej, majsterka v klubovom drese HC Banská Bystrica, majsterka Nemecka so slávnym hádzanárskym Lipskom, finalistka jedného z najprestížnejších pohárov v európskej klubovej súťaži EHF, kde hrala pred tridsiatimi rokmi Jana Oborilová – Kmeťová, keď sme ju oslovili prečo prišla do Dudiniec, A o chvíľu povedala i toto:

„ Nakoniec, dnešné kúpeľné Dudince ponúkajú mnohým ľuďom hodnotu zdravia, skvelú pramenistú liečivú vodu, aká je iba na troch miestach vo svete. I zvedavosť a atraktívnosť robia svoje.“,,

Manželka populárneho futbalistu Mareka Hamšíka, povzbudzovala veľmi živo svojich dvoch talentovaných chlapcov v dresoch Jupie, akadémii svojho muža. Tak Christian, najlepší strelec turnaja, ktorý rozvlnil súperove siete 7 raz, ale aj iba 7 ročný Lucas často svojou hrou roztlieskali dlane prítomných fanúšikov futbalu mladých.

Skvelou technikou, vedením lopty i hernou oduševnenosťou pútal napríklad aj domáci Gregor Jambor, hrajúci s kapitánskou páskou na rukáve dresu ŠK Slovana Dudince. No a víťazný kolektív MFK Dukla, ktorý v skupine najskôr porazil minuloročného víťaza Sitno Banská Štiavnica 6:1, potom FC Hatvan 5:0, v semifinále domáce Dudince 2:0 a vo finále aj Jupie, Hamšikovú akadémiu Banská Bystrica 5:2 ?…

“Hral najlepší, povedal by som kombinačne, herne korenený hernou hráčskou kreativitou väčšiny svojich hráčov- futbal. Mená hráčov nepoznám, ale páčili sa mi chlapci, ktorí mali na dresoch čísla 10, 20, 12, 11, ale i 15, viete čo?… Všetci v dresoch MFK Dukla.“ – hodnotil pre magazín Náš Hont maďarský tréner Szás Józzsef Szilamér, ktorý má za sebou nie len hráčske prvoligové skúsenosti z najvyššej maďarskej seniorskej futbalovej súťaže, ale aj z trénerskej dlhodobej stáže v anglickej Chelsey Londýn.

Nuž zapísali sme si pre čitateľov magazínu Náš Hont túto víťaznú súpisku hráčov: 1 – Patrik Sokol, 4 – Milan Kmeť, 7 – Adrián Gábriš, 10 – Jakub Holek, vyhodnotený ako najlepší hráč celého turnaja, 12 – Matej Debnár, 15 – Patrik Genči, 16 – Tadeáš Auxt, 20 – Fedor Bednarčík, 11. Max Schvarc a 9 – Viliam Pecník. Trénermi kolektívu sú Marek Penksa a Mário Markovič, vedúcou družstva, starostlivou, náočnou na hru a vystupovanie hráčov v dresoch MFK Dukla Anna Rojíková.

Až šesť hráčov sa podieľalo na jednotlivých víťazstvách gólmi. Najviac, 5 Patrik Genči, po 4 góly vsietili Max Schvarc a Jakub Holek, úspešnými strelcami ešte boli Matej Debnár, autor 3 gólov, Adrián Gábriš a Fedor Bednarčík. Z dievčat upútala hrou znova ako pred rokom Michaela Hudecová z kolektívu ŠKM Slovan Dudince,

Po podujatí, na vyhodnotení turnaja primátor mesta PaedDr. Dušan Strieborný k jednotlivým stretnutiam. okrem iného povedal: „Všetkým, ktorí ste tu dnes zabávali pekným futbalom veľmi pekne ďakujem za váš športový prístup My vašu účasť vnímame ako príspevok k tradičnému slávnostnému otvoreniu kúpeľnej sezóny. Mám tým na mysli hráčov, trénerov, vašich vedúcich, rodičov tu prítomných, ale i vaše organizácie, ktoré vás do našich malých, ale krásnych Dudiniec vyslali. Fair – play súbojmi ste dokumentovali hrdosť na príslušnosť k svojmu klubu, mestu, regiónu, štátu. Tešíme sa, že naše podujatie má medzinárodnú účasť i skvelú športovo – spoločenskú kvalitu. Vďaka všetkým, ktorí ste toto podujatie skvele pripravili. Veľmi ste obohatili pestrú kultúrno- spoločenskú mozaiku otvorenia 13, ročníka kúpeľnej sezóny v našom kúpeľnom mestečku“

Slová veľmi zaujímavé, výstižné, ktoré idú z Dudiniec do sveta zásluhou futbalu mladých, ale i kvalitného kúpeľníctva. Ich nevšednou, ale chvályhodnou symbiózou. Mnohé kultúrne, spoločenské, atraktívne a hodnotné preciťoval po ukončení športovej časti návštevník Dudiniec v soboru 25. mája toho roku na amfiteátri . Nechýbal bohatý kultúrny program, prehliadka vzácneho krásna s rôznymi atrakciami za skvelého moderovania Jozefa Pročka.