Medovarce

V obci v súčasnosti žije 233 obyvateľov a patrí medzi najmenšie obce v okrese Krupina. Obec je v krásnom údolí potoka Krupinica. Údolie, ktoré ju skrýva, je natoľko uzatvorené, že do kotliny, kde je uložená, sa nedá vidieť ani z pár sto metrov. Výhľad na dedinu je len z okolitých kopcov Brala, Brišťa a Bukoviny.

História obce Medovarce sa oficiálne udáva od roku 1156, kde je uvedená ešte ako Neuelen. Podľa niektorých zdrojov sa môže vznik obce dotovať už o 100 až 300 rokov skôr. 

V 17. a 18. storočí bol značne rozšírený v celej Hontianskej stolici chov včiel. V obci sa chovali včely, z medu sa vyrábala medovina alebo medovica. Tak pravdepodobne dostala aj obce názov Medovarce. Pozornosť si zaslúži umiestnenie domov v najjužnejšej časti obce. Na domy č. 2 až 12 nesvieti v mesiaci november až január slnko, pretože sú blízko kopca Bukovina. Úvozom popri obci Medovarce prechádzala historická Zlatá cesta, pri ktorej stál historický hostinec. V obci sa nachádza pomerne dobre zachovaný vodný mlyn, ktorý je v súkromnom vlastníctve. Za zmienku určite stojí evanjelický kostol postavený v roku 1832. V jeho priestoroch sa nachádza vzácna kamenná neskorogotická až renesančná krstiteľnica približne z roku 1 500 a orgán z klasicistického obdobia. Po hlavnej ceste smerom na Rykynčice sa nachádza teplý prameň so stálou teplotou približne 20 °C.

Obec Medovarce
Adresa Obecný úrad Medovarce Medovarce 59 962 65 Hontianske Nemce
Tel.: +421 045 559 45 15
E-mail sekretariat@medovarce.sk
WWW: www.medovarce.sk
Rozloha 13,24 km²
Počet obyvateľov 220
Prvá písomná zmienka 1156