Lišov

Obec Lišov malá dedinka rozprestierajúca sa na najjužnejších výbežkoch Štiavnických vrchov a cez obec preteká Lišovský potok. V súčasnosti v obci žije 251 obyvateľov.

Na území dnešnej obce Lišov bolo osídlenie v neolite – bolo tu sídlisko lengyelskej a potiskej kultúry, sídlisko a popolnicové pohrebisko lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej. Obec sa spomína v rokoch 1235 –1270 ako zemiansky majetok. 

V strede obce pozdĺž miestneho potoka, sa ťahá upravený park s pomníkom sovietskych hrdinov, ktorí padli pri oslobodzovaní obce. Je to údajne prvý pomník postavený v Československu po vojne. Ďalšou zaujímavosťou je mierne mineralizovaný prameň v dolnej časti obce, v minulosti využívaný hlavne na pranie. Dominantou obce je evanjelický kostol, ktorý bol postavený v roku 1590, neskôr viackrát upravovaný. V dedine nájdete aj miestne múzeum, ktoré Vás vráti do doby jednoduchého dedinského života z minulosti. Za miestnu pamätihodnosť boli vyhlásené aj kamenné obydlia, ktoré sú do kameňa vytesané malé izbičky až veľké priestranné haly s viditeľnými stopami precíznej ručnej práce. 

Obec Lišov
Adresa 962 71
Tel.: +421 045 55 19 190
E-mail starosta@lisov.sk
WWW: www.lisov.sk
Rozloha 19,39 km²
Počet obyvateľov 228
Prvá písomná zmienka 1235