3

Hontianske inšpirácie 2019 – umelecký zážitok v Dudinciach

Mesto slnka, dobrého vína a unikátnej minerálnej vody. To sú Dudince, kúpeľné mesto na juhu stredného Slovenska, ktoré každoročne hostí nielen našich, ale aj zahraničných umelcov počas maliarskeho a sochárskeho sympózia Hontianske inšpirácie.

Hont inšpiruje už 13 rokov

Tradícia začala v roku 2006, keď sa Július Nyárjas s manželkou rozhodli pozvať do regiónu prvých umelcov, aby spoznali čaro Hontu a zachytili jeho krásy na plátno či iný materiál. Roky ubiehali a podujatie sa mierne menilo, upravovalo, no jeho posolstvo – zvečniť zaujímavé miesta alebo dojmy z hontianskeho regiónu – ostalo rovnaké. „Z roka na rok prichádza na výstavu, ktorou sa sympózium končí, viac a viac ľudí.  A nielen z okolia Dudiniec, ale aj z Banskej Bystrice, Bratislavy či Prešova, ktorí si na podujatie zvykli, poznajú ho a šíria myšlienku akcie ďalej. Ale aj umelci sem radi prichádzajú, lebo je tu dobrá atmosféra a my sa usilujeme, aby tu mal celý kolektív príjemnú, tvorivú náladu. Majú tu dobré domáce podmienky,“ povedal Július Nyárjas.

Pozvanie na XIII. ročník sympózia prijalo devätnásť umelcov: 15 maliarov a 4 sochári zo Slovenska, Českej republiky, Ukrajiny, Holandska, Poľska, Srbska, Ruska a Tatárska. V pondelok ich prijal generálny riaditeľ Kúpeľov Dudince v spoločenskej sále v liečebnom dome Smaragd v Dudinciach. Od utorka do piatka je ich program jasný – maľovanie a sochárska tvorba v kúpeľnom areáli alebo hokovských vinohradoch. 

Umelcom sa toto prostredie páči a mnohí z nich na sympózium chodia pravidelne. „Odkrývame zaujímavé miesta, ktoré sú inšpiráciou pre naše obrazy. Krajina, pivničky, architektúra a ešte k tomu jesenné obdobie a atmosféra, ktorá je od prijatia až po záverečnú výstavu veľmi srdečná – práve to je motivácia prísť sem opäť,“ povedala Magdalena Wyzykowska-Figura, ktorá prišla na sympózium aj s manželom z Poľska už ôsmykrát.

Hoci podľa názvu majú byť obrazy inšpirované Hontom, organizátori explicitne umelcom neurčujú témy. Usilujú sa však, aby ich prostredie, v ktorom sa nachádzajú, samo inšpirovalo k témam typickým pre náš región. Július Nyárjás spomenul, že v minulosti zvykli organizovať pre umelcov výlety do okolia, aby nabrali inšpiráciu na miestach, ako napríklad Banská Štiavnica či vinárska oblasť v Sebechleboch, Stará hora: „Aj tento rok sme zvažovali tematické zájazdy, ale pre umelcov je to strata jedného dňa. Myslím, že aj v Dudinciach a okolí je dosť priestorov a miest na nájdenie myšlienok, ktoré pretavia do obrazov či sôch. Sú samozrejme aj umelci, ktorí maľujú veci, ktoré majú v hlave a to prostredie, kde maľujú, ich až tak veľmi netrápi, ale aj tam sa do istej miery niečo miestne odzrkadlí.“

Potvrdzuje to aj Magdalena Wyzykowska-Figura: „Okolie kúpeľov je zaujímavé. U nás sú tiež kúpele, ale s inými minerálnymi vodami a tiež architektúra je iná, v Dudinciach je moderná. My, maliari, však občas nájdeme veľmi dobré miesta, ktoré chceme namaľovať alebo sa nimi inšpirujeme a robíme transpozície, teda prenášame obrazy. Napríklad na jednom mojom obraze je vyobrazená voda, ktorá vytryskla z prameňa a tieto obrazy je možné nájsť aj v dielach môjho manžela Jerzyho.“

Inšpiráciu v Honte objavuje dlhodobo aj Ladislav Hodný z Českej republiky. Vo svojich 76 rokoch je stále aktívnym maliarom a hoci navštevuje množstvo takýchto podujatí v Česku, Rakúsku či dokonca Španielsku, Hontianske inšpirácie sú preňho vždy zaujímavé. Dokonca si tu oddýchne. „Ono je to zaujímavé, urobím kopec roboty, ale je to pre mňa odpočinok, lebo tak milujem maľbu, že ma to nijako neunavuje,“ priznal sa Hodný.

Podujatie vyvrcholilo v sobotu, 28. septembra, slávnostnou predajnou výstavou v spoločenskej sále LD Smaragd. Od 13:00 do 18:00 sa mohli nadšenci umenia a prípadní záujemcovia o kúpu prísť na diela pozrieť a porozprávať sa s ich autormi. 

Účastníci Hontianskych inšpirácií v roku 2019:

MALIARI

BENEOVÁ ZDENKA (NED)

HODNÝ LADISLAV ST. (CZE)

FIGURA JERZY (POL)

FIGURA-WYZYKOWSKA MAGDALENA (POL)

LUCENKO IHOR (UKR)

MANDIČ KATARINA (SRB)

OVSEPIAN OĽGA (RUS)

PAVESIČ EVA (SRB)

KARIM TIMUR (TAT)

DEMKO LADISLAV (SVK)

KOLESÁR JURAJ (SVK)

KOMPÁNEK MARIÁN (SVK)

LINTNEROVÁ ĽUBICA (SVK)

MIŽÁK MIROSLAV (SVK)

MIKLOŠOVÁ ZUZANA (SVK)


SOCHÁRI

SAMBORSKA MALGORZATA (POL)

SAMBORSKI BOGDAN (POL)

PALENCSAROVA MAGDALENA (SVK)

STAŇO LADISLAV (SVK)

Organizátormi podujatia sú Ing. Július Nyárjas s manželkou, Kúpele Dudince, hotel Jantár, penzión Bakchus a Oblastná organizácia cestovného ruchu Dudince.

Autor fotografií: MUDr. Jaroslav Jenčo