foto411-795x385

Hlavou a srdcom o nevšednom rozprávaní

Foto: Michaela Remišová | Text pod foto: Penzión Žemberovce,  miesto, kde si môže návštevník uvedomiť v tichu celú realitu na kraji všetkých životných hĺbok a priepastí. Dotýka sa ho tu pokoj duše vysielaný zdrojom lásky z prírody. Tajomstvom krásy ako podstatnej súčasti umenia.

Sadli sme si na terasu. V čarokrásnej prírode. Tam, kde sa dotýka severná časť Ipeľskej pahorkatiny a Štiavnických vrchov. Penzión Žemberovce nám neponúkol svoje čaro náhodou. V jeho okolí sa nachádza viacero zaujímavých historicko – liečebno – rekreačných oblastí. Stačí spomenúť napríklad hrad Levice, skalné obydlia Brhloviec, skvostnú silu a liečivé účinky vody kúpeľov Dudince, kúpalisko Santovku, vodnú nádrž Lipovina v Bátovciach, historické centrá v Pukanci či Banskej Štiavnici.

Sedíme na terase, aby sme sa mohli dotýkať slnečných hrejivých lúčov májového slnka, ktoré nám ponúka pohľadom na majestátne daniele nie len rozmýšľať, ale aspoň očami sa dotýkať pôvabu zvieraťa v rozprávkovej krajine. Ponúka načúvať reči vlastného srdca. V tej oáze ticha a pokoja si zároveň uvedomiť, že každý z nás je. vlastne, aj v tej tichej chvíli hrdinom  svojho príbehu. Ten svoj píše svojim životom už desaťročia aj súčasný majiteľ penziónu Žemberovce Juraj Hazucha. Na prvý pohľad všedný človek. Až keď sa poslucháč dozvie, že v jednom období patril k tým, ktorí sa podieľali na tvorbe úspechu levického mužského basketbalu zbystrí pozornosť. Ak je športovým fanúšikom, nebodaj profesionálne zameraným aj na toto odvetvie športu, v ktorom Levice získali titul majstra Slovenskej republiky, vie sa aspoň trochu zorientovať kto je tréner Teo Hojč, kto súčasný prezident klubu MUDr. Gabriel Foldi.

Ale náš záujem nebol ani okrajovo sa zaoberať basketbalom. Veď už to, že nás iba pár hodín delilo od  finálového zápasu tohoročných MS v ľadovom hokeji medzi Kanadou a Fínskom sme radšej registrovali hokejové súvislosti v bežných debatách. Dozvedeli sme sa napríklad aj to ako mohli posúdiť pohostinnosť i atraktivitu tohto prostredia a penziónu aj bývalí skvelí hokejisti Radoslav Hecl, Boris Valábik a ďalšie známe hokejové osobnosti. Marcela Ozimáka, súčasného šéfa hokeja v prvoligových Leviciachm, nevynímajúc. Samozrejme, že sme sa do debaty o hokeji zapojili. Možno aj preto, lebo starostlivosť v spomenutom penzióne si pochvaľovali aj cyklisti z Tlmáč, ba i tí zo zahraničia, ktorí tam bývali a stravovali sa počas svojho sústredenia.

„Boli u nás ubytovaní počas sústredení aj mládežnícke reprezentačné výbery hokejistov. Viete, je dobré ak vieme našim hosťom okrem kvalitnej stravy, kvalitného bývania a služieb ponúkať aj teplé slovo, úsmev, reč úprimnosti srdca. To je krédo nášho penziónu. Teší ma, ak počúvam múdre slová v tomto zariadení, ak vidím, že sa tu ľudia cítia dobre. Teší ma aj to, že ste sa rozhodli stráviť v našom zariadení chvíle, keď tu zotrval v neformálnej a neviazanej debate aj náš bývalý skvelý futbalový rozhodca známy aj zo zápasov medzištátnych či medzinárodných, pred rokmi významný funkcionár Slovenského futbalového zväzu, pán Jozef Marko. Viete, pravdu vravia tí, ktorí tvrdia, že život je verný tomu, kto ste, alebo v čo veríte, čo užitočné ste svetu dali, alebo dávate. My sa tu snažíme dávať ľuďom naše  srdce a naše myšlienky. Možno aj preto sa tu dnes tak pokojne zabávame a rozprávame o všetkom, ktoré sa zdá byť jednoduché a predsa nie je dnes  všedné“ pokojne povedal Juraj Hazucha a pozval nás  na návštevu penziónu Žemberovce aj vtedy, ak tu budú iné skupiny ľudí, možno také, ktoré sa budú zaoberať vedou, umením, alebo možno napríklad aj amatérskym divadlom…

Nuž čo… opäť jeden dôkaz z praxe, že odvaha a pomoc býva často veľkolepou spleťou triumfu a tragédie. Prečo? Skúste porozmýšľať, prečo sme to v súvislosti práve s tými riadkami, ktoré píšeme pre Náš Hont, takto ukončili a titulkom označili ako nevšedné?…

„Pozoruhodné. Mnohí aj v regióne Hontu hľadajú slobodu vo víne. My v našom zariadení zavše počujeme, že sloboda sa hľadá v pravde a predstavte si, odborníci tvrdia, že aj vo víne sa hľadá pravda” dal sa počuť v našich rozhovoroch na terase penziónu Žemberovce Juraj Hazucha.