Vitajte v regióne Hont info@regionhont.sk

Historický kamenný kríž na Majeroch znova inštalovaný

21.5.2020 181 x

Najstarší kamenný kríž v katastri mesta Krupina na Majerskom rade, ktorý bol koncom minulého roka rozobraný a reštaurovaný v ateliéroch akad. sochára Jána Filu vo Vlkanovej, sa zaskvel v celej svojej kráse. Kameň, kov a železo pretvorené v umelecké dielo a dielo kresťanskej viery bude naďalej krášliť túto časť mesta.

Zrekonštruovaný kríž na Majerskom rade v Krupine
Zrekonštruovaný kríž na Majerskom rade v Krupine | Foto: Ing. Milan Ďuroch

Vďaka patrí tým, ktorí ho nechali postaviť (Samuel Grnáč r. 1848) i tým, ktorí sa oň počas 170 rokov starali a v roku 2020 zabezpečili jeho opravu. Poďakovanie patrí aj všetkým Krupinčanom, ktorí na túto náročnú opravu prispeli svojimi darmi.

Detail zrekonštruovaného kríža na Majerskom rade v Krupine

Detail zrekonštruovaného kríža na Majerskom rade v Krupine | Foto: Ing. Milan Ďuroch

I vďaka podnetu pani Júlie Dlouhej rod. Alakšovej, krupinskej rodáčky, dnes obyvateľky kanadského Vancouvru, sa môžeme tešiť z vydarenej práce, ktorá bola v starostlivosti Múzea Andreja Sládkoviča v Krupine a riadená i v spolupráci s  MsÚ v Krupine.

Rekonštrukciu poškodeného nápisu, podľa ktorého bol realizovaný i vo finálnej podobe na kríži, spracoval historik krupinského múzea dr. Miroslav Lukáč.

Detail zrekonštruovaného kríža na Majerskom rade v Krupine

Detail zrekonštruovaného kríža na Majerskom rade v Krupine | Foto: Ing. Milan Ďuroch

Pri reštaurovaní sa vykonalo niekoľko nevyhnutných krokov (rozobratie, tmelenie, impregnácia, celková povrchová úprava, vyčistenie korpusu Krista, vybetónovanie podesty, výroba a inštalácia ohrádky i samotného kríža vrátane fotodokumentácie). 

Tento starobylý kríž si pamätá rôzne historické udalosti. Ešte v 80-tych rokoch 20. storočia stál oproti starému prostrednému mlynu (nazývaný aj Júdov mlyn). Práve pri tomto kríži sa ešte v polovici 20. storočia lúčili pozostalí z krupinských lazov so svojimi mŕtvymi príbuznými, ktorých prekladali z vozov na pohrebný koč mesta Krupina. 

Inštalácia kríža na pôvodné miesto sa uskutočnila dňa 29. apríla 2020.


Kríž pred opravou (december 2019) | Foto: PhDr. Miroslav Lukáč