foto703-795x385

Chodecká sláva Hontu s prienikom do celého sveta

Foto: Ján Miškovič | Text pod foto: Matej Tóth v nezvyčajnej póze. Na občerstvovacej stanici Dudinskej päťdesiatky v úlohe asistenta trénera podáva občerstvenie dvojnásobnej majsterske Slvenskej republiky v atletickej chôdzi na 50 km, pretekárke VŠC Dukla, Márii Czákovej.

Každý ročník Dudinskej päťdesiatky má svoje bohaté dejiny, svoju históriu. Písali a píšu ju vždy ľudia, samotní športovci, ich tréneri, funkcionári atletických klubov, atletických zväzov, mnohých inštitúcií, miest a dedín, ale aj novinári, zvlášť však pozorní diváci. Tá história z ostatného – 38. ročníka Dudinskej päťdesiatky, vyslala vysokou kvalitou podujatia svetu znova vizitku s kreditom vyspelej krajiny, jedinečného regiónu, malého, malebného mestečka na juhu Slovenska – Dudiniec, ktoré vedie zoskupenie progresívnych a pracovitých ľudí vo vedení tamojšieho Mestského úradu, Kúpeľov Dudince a. s, ale aj ostatných inštitúcií, podieľajúcich sa na tomto, v celom svete známom atleticko – spoločenskom podujatí. Riaditeľ organizačného výboru 38. ročníka Dudinskej päťdesiatky, Ing. Július Nyarjás, mimochodom v tejto funkcii pôsobiaci takmer 3 desaťročia a celkovo na podujatí počas jeho 36 ročníkov pre magazín Náš Hont povedal:

„ Človeka vždy poteší, ak sa prihlásia a na podujatie prídu pretekári zo všetkých kútov sveta. V sobotu 23. marca toho roku sa na štart postavili z 28 krajín. Boli z viacerých kontinentov, mnohí so špičkovými časmi, mnohí známi, ale i podaktorí v atletickej chôdzi sveta ešte iba predierajúci sa na jeho piedestál. Osobne ma milo prekvapili krásnymi výkonmi naši mladí pretekári. Hana Burzalová z Dubnice splnila na 10 km trati medzi juniorkami ostrý limit Slovenského atletického zväzu na juniorské ME, ktoré budú toho roku vo Švédsku a iba 15 ročný talentovaný dorastenec z BCF Dukla Banská Bystrica Patrik Nemčok v pretekoch na 10 km skončil druhý v osobnom rekorde 46:49 min a zároveň splnil A – limit na júlový Európsky olympijský festival mládeže (EYOF), ktorý bude v azerbajdžanskom Baku. Päťdesiat kilometrová trať mužov najviac vyhovovala pretekárovi z Nórska, ktorý tu už zvíťazil a medzi ženami po druhý raz vyhrala naša Czáková z VŠC Dukla Banská Bystrica. Na stupni víťazov stál na 20 km trati medzi mužmi aj Dominik Černý z Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica..

Tak to vyzeralo tesne po štarte na 50 km. S číslom 43 novopečený majster SR na tejto trati Micha Morvay, ktorý prišiel do cieľa úplne vyčerpaný.

Zaujímavé boli názory aj mnohých iných, na podujatí prítomných. Nás z magazínu Hont zaujal napríklad pohľad priblížený stredoamerickou španielčinou vyjadrujúceho sa bývalého aktívneho chodca, Carlosa Mercenaria, dnes trénera viacerých mexických chodcov v Dudinciach súťažiacich, pracovníka Olympijského výboru Mexika.

„ Samozrejme, že slovenských chodcov, tých špičkových poznáme. Vysoko si vážime profesionalitu vášho pána trénera Juraja Benčíka. Je to „ grande baquiano en camino atletismo“ veľký odborník na atletickú chôdzu. Veľmi sa tu dobre cítime, všetko je pripravené perfektne. Stretávame tu skvelých súperov i vašich bežných občanov, fanúšikov tohto krásneho podujatia.“

Ani Carlos Mercenario neskrýval radosť z víťazstva Mexičana Emiliana Carlosa Mercenaria na 10 km trati medzi juniormi. Podobne ako ju neskrývala početná výprava mladých chodcov zo Športového klubu BCF Dukla Banská Bystrica, ktorá získala viacero medailových umiestnení i víťazstiev hlavne v žiackych a dorasteneckých kategóriách. Pikantériou zostane, že do rodiny Zámečníkovcov, z ktorej šliapali traja zástupcovia, si domov každý priniesol z Dudiniec medailu. Dvaja z nich svoje kategórie vyhrali. Mladšia žiačka Kristínka Zámečníková zvíťazila v 12 člennom štartovnom poli pred Minou Stankovičovou zo Srbska a Češkou Adélou Veselkovou, jej mladší brat Richard vyhral kategóriu najmladších žiakov na 500 metrovej trati a otec Peter bol tretí v kategórii veteránov na 5 km trati. Keďže podrobné výsledky môže nájsť záujemca na internetovom portáli Slovenského atletického zväzu, z priestorových dôvodov sme sa rozhodli priniesť ešte dve zaujímavé informácie z tohto výnimočného podujatia. Olympijský víťaz a majster sveta v atletickej chôdzi, jeden z dvoch trojnásobných víťazov Dudinskej päťdesiatky, náš Matej Tóth si užíval tentoraz podujatie ako fanúšik. Mal na to plné právo z viacerých dôvodov. Okrem toho pre spomenutý portál SAZ v tejto súvislosti v rozhovore s Gabrielom Bogdányim povedal na margo súboja na 50 km trati aj toto:

„ Tipoval som víťazný výkon medzi 3:42 – 3:43 h. Kandidátov, ktorí to mohli zašliapať, bolo viacero. Tempo v náročnom závere, v ktorom sa teplota vyšplhala nad 20 stupňov, však vydržal iba Nór Havard Haukenes. Klobúk dolu pred ním, patrí mu moja gratulácia.“

Na Bogdányiho otázku: „Čo vám ukázali sobotné preteky z pohľadu blížiacich sa MS v Dauhe? V Dudinciach štartovalo veľa vašich možných súperov…zareagoval:

„Nič ma veľmi neprekvapilo, nič nové som sa nedozvedel. Na jednej strane som rád, že nik nezaznamenal extra výrazný výkonnostný posun, no na druhej sa ukazuje, že čas okolo 3:42 – 3:44 dokáže zašliapať v súčasnosti stále viac a viac chodcov. Z Európanov však nik neurobil taký výrazný skok ako nedávno Číňania, ktorí sú asi už silnejší ako ja. Som však rád, že chodecký vlak mi neušiel a stále ostávam v hre o popredné pozície.“

Druhý postreh, v štartovnom poli chýbal tiež ďalší náš reprezentant Dušan Majdan, ktorého sme hodinu po Dudinskej päťdesiatke videli tankovať benzín do auta pred VŠC Dukla, keď sme sa po jej skončení ponáhľali na majstrovské futbalové stretnutie vo futbale MFK Dukla Banská Bystrica – KFC Komárno, ktoré odohrali na Štiavničkách… Kto vie, ako by on zareagoval na svoju súčasnú atletickú výkonnosť z pohľadu tej európskej či svetovej. Pre nás, ktorí sa vôkol športu a aj atletickej chôdze pohybujeme s redaktorským zápisníkom aj prostredníctvom rozhovorov nielen s domácimi odborníkmi tejto atletickej disciplíny, jeho výkonnosť nebola už na predchádzajúcich vrcholných podujatiach v Európe špičková. Skôr oproti výkonnosti z minulosti skôr klesajúca ako narastajúca. Naopak, tú kvalitnú v Dudinciach dokumentovali medzi ženami predovšetkým reprezentantky Kolumbie a Litvy, ktoré obsadili prvé pozície v konečnom poradí.