foto881-795x385

Brána Hontu – vstup do histórie i súčasnosti!

Foto: Ján Miškovič | Text pod foto: Aj taký jarný pohľad na penzión Hanišberg, vstupnú bránu do regiónu Hont, ak cestuje smerom zo Zvolena cez Krupinu na juh Slovenska, si so sebou odnesie návštevník a milovník toho čomu sa povie nádych po zdraví, poznaní, pokoji na duši v pohybe, alebo ak chcete návratoch k dedovizni. Viac už však zo samotného rozhovoru.

Zaujali nás vlajky mnohých krajín. Zavítali sme, teda, dnu. Vkročili sme do pomyselnej brány Hontu smerom od Zvolena na región Hont. Možno aj preto, lebo nás pozval Mäsiarsky bok, malebne volajúci. Majstrovsky malebne. Aj taký prívlastok môže nosiť na verejnosti prírodná rezervácia neďaleko Krupiny, kde sa vzácne snúbia zaujímavé skalné útvary, malebný tok rieky a pôvodný dubovo-zmiešaný les. Z inej literatúry a iných príspevkov sme sa dočítali a neskôr presvedčili, že rezerváciou vedie turistický chodník, ktorý pravdepodobne iste patrí medzi tie zabudnutejšie, ako o tom už iní inak mnoho raz a inde napísali.

Aj táto atrakcia je polhodinku od hlavnej cesty, ale aj keď je trasa zo Zvolena na Budapešť využívaná, leží mimo hlavných ťahov, ani mnohí z tých, ktorí tam blízko bývajú, nepoznajú čaro a krásu, majstrovskú malebnosť maľovanú stáročia krásnou prírodou. Ak teda nemierite napr. do Kúpeľov Dudince či Šiah, zo Zvolena vás k Mäsiarskemu boku čaká asi 20 minút cesty autom. Aj my sme tak urobili.

Zaparkovali sme oproti, na druhej strane cesty, kde sa týčia zaujímavé skalné útesy. Nás zaujímali, tentoraz, ľudia. Vošli sme do reštaurácie Hanišberg a dali sa do reči s jej majiteľom. Tu je náš rozhovor.

Zaujímavé. Ešte pred rokom tu hrdzavela úprimná pohostinnosť. Čo všetko zmenilo toto reštauračné prostredie v oázu príjemnej a pokojnej, pre srdce človeka lahodnej a lákavej atmosféry?

Ľudia. Na jednej strane pokrok a pohodlnosť, na strane druhej potrava a pohyb. Najskôr všetko v sebe samých a potom, keď zistili čo v sebe môžu nosiť pohodlnosť a pokrok, ak sa uberajú zlým smerom, rozhodli sa v sebe samých meniť. Trebárs pitným režimom, vlastným pohybom, športovaním? Alebo ak chcete, napríklad poľovačkou, spoznávaním prírodnej krásy a zaujímavostí krajiny Hont, kde ste aj vy vstúpili.

Rozumieme. Ale my dvaja sme skôr predstaviteľmi a zástancami toho, kde má aj pre oči pozorovateľa, ktorý nás vidí, badateľný výsledok pohodlnosť?…

Vidíte. Správne ste pochopili, asi preto ste sa tu zastavili. Posaďte sa pokojne na kus reči.ak ste už o to neohlásene požiadali…( dopovedal, smial sa majiteľ i vedúci v jednej osobe a ponúkol nám na krásne upravenej terase prútené kreslo – poznámka autora)

Šéfe, už aj sedíme, ponúkli ste nám škálu nápojov, nealkoholických, lebo na tie druhé, z inej kategórie my chuť nemáme. Čo tie zástavy? To váš penzión navštívili reprezentanti až 12 – tich štátov?

Dnes už počítame návštevníkov z vyše dvadsiatich krajín sveta. Asi tí cudzí viac a lepšie poznajú náš kraj a historicko-stravovací mrav ako my samotní, ktorí tu žijeme a bývame.

Nerozumieme. Môžete to priblížiť konkrétnejšie a zrozumiteľnejšie?

Veď sa na to pýtate. Položím vám niekoľko otázok. Len takých, na ktoré keď sám sebe odpovedám čestne, aj sa červenám. Som sám sebe lekárom? Poznám dobre osobnosti regiónu Hont v ktorom žijem? Poznám jeho zákutia? Stravujem sa zdravo? Chodím pešo? Dbám na čistotu prostredia a jeho útulnosť, hygienu, v ktorom sa pohybujem? Čo hľadám na tomto svete? Aké bohatstvo?.. Všetko záporné odpovede z mojej strany ak budem odpovedať bez príkras a zastierania či obhajoby neobhájiteľného. Tak tomu bolo pre takmer rokom. Nuž som sa od júla minulého roku rozhodol meniť taký spôsob a štýl môjho života a v rámci možnosti ponúkol tým, ktorí sa meniť chcú aj určitú víziu krajšieho, pre zdravie seba samých, úspešnejšieho života. Niečo sme začali, ako som už naznačil v tomto smere meniť, iné máme prerábať trvalo, lebo trpezlivosť v živote ruže prináša. Možno, to bola tá správna pozvánka aj pre vás, že ste sa tu zastavili.

Teraz ste mi ponúkli brazílsku acerolu. Čo to je za nápoj? Vy sa špecializujete na zdravé pitie a zdravú stravu?

Acerola je nápoj zo zdravého južného ovocia, dá sa miešať s čerstvou vodou, ale čo to robím? Veď som o tom čítal na vašej stránke. Predstavili ste sa, že ste súčasťou magazínu www.nashont.sk. Chcete sa, azda pripojiť v našim zámerom, ktoré sme už rozbehli?.. Preto ste tu prišli?..

Už sme sa pripojili touto komunikáciou. Iste máte svoju webovú stránku, iste máte svoje predstavy, ktoré ďalej, ako ste povedali, realizujete. Čo je vo vašich aktivitách prioritou.?

Všetko som naznačil, ak prejdete u nás bránou Hontu a budete mať vy i my viac času na seba, všetkého sa budete môcť dotknúť… Ako a koho či čoho? O tom sa dozviete a presvedčíte, ak sa tu znova zastavíte. Ponúkame vám napríklad aj také partnerstvo…

Dopili sme chutnú kávu, napili sa znova aceroly, prezreli, prezreli si na stene unikátny diplom od jednej renomovanej spoločnosti zaoberajúcej sa kvalitou služieb reštaurácií, hotelov či penziónov z oblasti ubytovania, stravovania úprimnej komunikácie. Usmiali sme sa, podali si ruky s tým, že prídeme zas…

A nabudúce možno budeme kritickejší. Ešte viac k sebe samým a možno potom aj druhým – volali sme z dverí, lebo v redakčnom zápisníku sme mali mená a priezviská osemčlenného pracovného kolektívu penziónu Hanišberg, ktorý nás filozofiou ponúkaných služieb, ktoré rozbieha aj prostredníctvom ubytovania v útulných izbičkách s vlastnými sociálnymi zariadeniami, všetko už zrekonštruovanými, rozhodne zaujal.

Zdalo sa nám, že by sme mohli národu, nie len nášmu, slovenskému, ale všetkým ľuďom dobrej vôle ponúknuť niečo, čo v našich zemepisných šírkach ako svojská obyčaj, ktorá ľudí dokáže spájať a nie rozbíjať, veľmi chýba.

O tom však, nabudúce možno s Ingrid Linderovou, Žofiou Chovanovou, Gabrielou Ďuricovou, Filipom Orbanom ( nie, nejde o politiku, ani o syna či príbuzného známeho maďarského politika – pozn. autora) Šimonom Povaľačom, Lukášom Hnilicom, Martinom Molnárom, alebo znova so samotným majiteľom Ivanom Hudecom znova viac, priblížením ďalších konkrétností načrtnutých tým, čo ste práve dočítali.