Vitajte v regióne Hont info@regionhont.sk

Aj ľudí z Hontu dobrý hokej priťahuje

11.2.2020 81 x

Úvodné foto: Takmer 2000 divákov privítal na Zimnom štadióne Levíc, dňa 7. februára toho roku, maskot exhibičného zápasu HK Levice – HC 05 iClinic Banská Bystrica – Leon. Krásna retrospektíva na zápas, v ktorom Levice odohrali pred vlastným publikom svoje prvé hokejové stretnutie v 90 ročnej histórii. Priateľský súboj Levice – Slávia Banská Bystrica. vtedy vyhrali pred bezmála 500 divákmi 2:7 hostia. Foto: Jozef Bedej, HK Levice

Dobrý marketing priťahuje aj ľudí z Hontu na kvalitný hokej či krásne hokejové podujatie. Presvedčili sme sa o tom aj v piatok 7. februára toho roku, keď sme po prvej tretine exhibičného hokejového zápasu načúvali slovám hokejových fanúšikov na oslavách 90. výročia založenia hokeja v centre Tekova – Leviciach.

Hokej tam prišiel hrať trojnásobný majster Slovenskej republiky, mužstvo z TOP stovky najlepších súčasných seniorských mužstiev hokejovej Európy, HC 05 iClinic Banská Bystrica. Internetový magazín Športlandia.sk si aj na tomto podujatí všímal včleňovanie mladých, nádejných hokejistov do hokejového kolotoča dospelých.

Popri pätnástke hokejistov zo základného kádra súčasnej Tipsport ligy mužstva HC 05 iClinic Banská Bystrica sa hokejovou hrou prezentovalo pred takmer 2000 divákmi v hale Zimného štadióna Levíc v dresoch majstra tiež viacero mladých hokejistov. Spomenúť môžeme napríklad mladého brankára Filipa Belányiho s rokom narodenia 2001, alebo obrancu Adriána Zubáka, ktorý je ešte o rok mladším.

Samozrejme, že v bráne odchytal podstatnú časť súboja skúsený 33 ročný Marcel Melicherčík, ale keďže chytal skvele, mohli sa aj mladí hokejisti v dresoch Levíc presvedčiť koľko ešte musia na sebe pracovať, aby vedeli tohto skvele chytajúceho brankára prekonať, s hokejkou a pukom na ľade pracovať tak, ako napríklad skvelý kapitán mužstva majstra v tomto zápase, 27 ročný Michal Bubela.

Herne v obrane dominoval v tomto exhibičnom zápase aj Kanaďan Jakobs Cardwel, ktorý akoby chcel pripomenúť, že aj v hlavnom meste Kanady sa tiež i zásluhou veľmi mladých hokejistov chodia do tamojšej haly mužstva Ottawy Senators tisíce divákov zabávať krásnymi hokejovými zápasmi.

K veľmi vydareným exhibičným zápasom patril rozhodne aj súboj HK Levice – HC 05 iClinic Banská Bystrica, ktorý vyhrali hostia zaslúžene 5:1.

„V súvislosti s hokejovou Kanadou sa často skloňuje hokejová diplomacia“ - povedal aj pre naše médium po zápase jeden z ocenených sponzorov - Juraj Hazucha, mimochodom jeden zo sponzorov hokeja z Hontu, ktorý prevádzkuje penzión v Žemberovciach, ktorému riaditeľ klubu HK Levice a manažér „A“ mužstva Marcel Ozimák odovzdal počas slávnostnej večeri pamätný dres mužstva HK Levice s veľkou 90 – kou na prsiach.

„Veľmi oceňujem, že v Leviciach vzniká hokejový klub, v ktorom sa začína spájať viacero sponzorov, lebo hokejová mlaď volá, že je tu“ – dodal jedným dychom. Tým nadviazal na ten hlúčik fanúšikov z viacerých regiónov Slovenska, ktorý spomíname v úvode nášho postrehu z týchto osláv.

Mimochodom, aj známa osobnosť  z riadenia úspešných Kúpeľov Dudince.a.s., ktoré tiež sponzorujú hokej v Leviciach - Ing. Ľuboslav Jankovič, pri sledovaní zaujímavého hokeja na tribúne tichšie poznamenal:

„Dobre robia v levickom hokeji to, že k skúseným hráčom v „A“ mužstve stavajú k zápasovým skúškam mladých hokejistov. Myslím si, že registrujú na hokeji v Slovenskej národnej lige tretiu najväčšiu návštevu. A to súperia s mestami, v ktorých žije o niekoľko 10 tisíc obyvateľov viac ako tu v malých, ale dnes už aj hokejových Leviciach.“

Po takých nezvyčajných, ale zaujímavých poznámkach ľudí z Hontu  motivácia aktuálna a dôležitá, aby sme zašli za pánom Marcelom Ozimákom a položili mu otázku:

„Prečo ste sa vydali cestou hľadania a nachádzania mladých hokejových talentov do „A“ mužstva dospelých práve v Leviciach? Je to podľa nás nezvyčajná vec v slovenskom hokeji. Vy ste postavili k majstrovským zápasom hrať medzi skúsených hokejistov hrať 15, 16 a 17 ročných chlapcov. Máme na mysli konkrétne Nemca, Šimka, Olejníka a ďalších. Neprekáža vám, že mnohé iné kluby v Slovenskej národnej lige začali naháňačku na starších, skúsených hráčov pred začiatkom playoff súťaže a vy idete opačným smerom?“

Marcel Ozimák sa usmial, aby povedal:

„Levice sú známe dlhodobo prácou s deťmi v ľadovom hokeji. Mená Július Beňuš, Jozef Guťan, ale i ďalšie dávajú mládežníckemu hokeju veľa odbornosti i vlastného srdiečka. V súčasnom rebríčku slovenského hokeja sa dostáva vysoko práca so slovenskou reprezentáciou U18, kde sa začína vážna cesta návratov do absolútnej hokejovej špičky sveta. Prečo by HK Levice nemali prísť s modelom, ktorý tu ešte nebol takto v náročnej súťaži dospelých prezentovaný. Prečo nepomôcť aj takto vychovávať a rozvíjať talenty mladých v spájaní so seniorskym hokejom už v ich mladom veku? Blížia sa MS U18 a podľa mojej mienky, adaptáciou najvýraznejších talentov medzi seniormi robíme vážne a pozitívne kroky v tomto smere.“

Po takých slovách sme si povedali: praktická rozdielnosť, nastavenie priorít vo vedeniach jednotlivých klubov. Naviac, spomenúť je potrebné kluby, ktoré sa nebáli túto myšlienku podporiť, máme na mysli napr. Brezno, Spišskú Novú Ves, Poprad i ďalšie. Už na oslavách hokeja malého, ale aktivitami veľkého klubu v súčasnom hokejovom dianí možno robiť odpočty slov a skutkov v praxi.

Na papier sa však tlačí ďalšia otázka pre Marcela Ozimáka?

„Dávate príležitosť mladým a divákov na vašom štadióne pribúda? Nebojíte sa, že začnete prehrávať a divák prestane na hokej v Leviciach chodiť?“

Mgr. Marcel Ozimák hral sám ligový hokej, potom nadobudnuté univerzitné vedomosti brúsil pri ruskom mládežníckom hokeji, ba ako asistent trénera aj v KHL. Keď otázku vypočul, zareagoval:

„Prečo také otázky? Prečo také rozmýšľanie? Radšej poďakujme našim divákom za ich krásnu atmosféru, ktorú pre naše mužstvo vytvárajú. Oceňme ich aj publicisticky verejne. A všetkých im podobných ak sú v iných kluboch. Nebojme sa takej publicistiky. Dnes nechodia do haly v Leviciach na hokej len diváci z Tekova. Je dobré, že tu chodia aj rodičia s deťmi z Hontu, Pohronia, odkiaľ hrá skvele v našom mužstve napríklad Tužinský. My sa snažíme do nášho hokejového diania vťahovať život rodín. Oceňujeme veľmi, že sa HC 05 Banská Bystrica nepostavila k našim oslavám velikášsky, ale skutočne podporila v plnej paráde, aj so svojimi trénermi, pánmi Cermanom či Droppom , hlavne aj funkcionármi, majiteľom klubu naše nastúpené trendy. Prečo o takých otázkach aj takto nediskutovať?...Aj v našom klube máme skvelých funkcionárov. Dnes sme odmeňovali zaslúžilých, redakcie majú k dispozícii ich mená, priezviská. Prečo s nimi neviesť súbežne dialógy na túto tému? To je praktické spájanie sa pre hokej. Mám osobne radosť z vydarenej akcie, ale aj toho, že sa nám darí zlepšovať náš herný prejav v „A“ mužstve týmito cestami. Simon Nemec má skutočne 15 rokov a diváci mu v Leviciach tlieskali, keď hral zápas play – off medzi seniormi. Nastupuje v prvej formácii medzi skúsenými hokejistami. Škola, ba univerzita pre tento talent. Ale i ďalších 17 ročných chlapcov. Už ste spomínli Zubáka, Olejníka, Šimka či Krajča. Tie mená a priezviská je potrebné skloňovať s kvalitou slovenského hokeja s plnou vážnosťou. Ale i mená a priezviská ďalších mladíkov.“


Medzi odmenenými aktívnymi a dlhoročnými funkcionármi hokeja v Leviciach bol aj generálny riaditeľ Kúpeľov Dudince a.s., JUDr. Slavomír Brza, na snímke Jozefa Bedeja prvý sprava. Vedľa jedna z ďalších dôležitých funkcionárskych osobností hokejových Levíc Ing. Ladislav Szuťányi. Všetci ocenení prevzali pamätné, do skla gravírované, plakety s menom a priezviskom i veľkou deväťdesiatkou a klubovým logom.

Praktická pozitívna vízia do budúcnosti. Nie je žiadnou tajnosťou, že Marcel Ozimák má aj dnes vážne ponuky ísť späť pracovať do hokeja v Rusku. Zrejme aj za iné peniaze. Ale to je už iná téma.

Našim záujmom bolo zaknihovať, že spomenutí mladí hokejisti Nemec, Šimko, Zubák, Olejník či Krajč hneď po poslednom zápase v SHL len odložili hokejovú výstroj do kabíny HK Levice a v podstate o deň už úspešne zarezávali v dresoch slovenskej reprezentácie U18. Posunuli klubové i reprezentačné praktiky o stupienok vyššie, na kvalitnejšiu koľaj a do kvalitnejšieho hokejového vlaku.

Príklady z praxe kričia vážnym slovom do hokejového sveta slovenské súčasné nóvum. Všímajú si to aj hokejoví priaznivci z Hontu. Pozoruhodné! Slovom i vlastnou fanúšikvskou návštevou oceňujú pozitívne praktiky priamo na ľade, ktoré chcú ľudí s hokejom Levíc i Slovenska spájať a nie rozbíjať.